Lasīt vairāk

24.07.2018.

Nīcas Mūzikas skola folkloras festivālā “Prāgas dienas 2018”

Agrā 18.jūlija rītā Nīcas Mūzikas skolas audzēkņi un pedagogi devās 1250 km garajā ceļā uz Čehijas galvaspilsētu Prāgu, lai kā vienīgie dalībnieki pārstāvētu Latviju folkloras festivālā “Prāgas folkloras dienas 2018”. Pacilātā un gaidu pilnā noskaņojumā, ar dziesmām pavadījām pirmo brauciena dienu autobusā un vēlā vakarā, noguruši no tālā ceļa, baudījām atpūtu ērtā viesnīcā Vroclavā.

19. jūlijā agri no rīta vērojām Vroclavas pilsētu braucot autobusā un klausoties brauciena vadītājas Kristīnes stāstījumu par šo Polijas pilsētu. Tuvojoties Polijas  – Čehijas robežai pavērās brīnišķīgas kalnu ainavas ar šauru šoseju, kas vijās starp tiem. Autobusu ik pa laikam pāršalca prieka izsaucieni par brīnišķīgajiem skatiem, kas pavērās apkārt. Pēcpusdienā jau sasniedzām Prāgu un iekārtojāmies milzīgā konferenču viesnīcā  “Top Hotel”, kura jau zumēja no daudzajiem festivāla dalībniekiem. Vakarpusē brīvprātīgās festivāla pavadones, čehietes Petras, kas runāja latviski, pavadībā devāmies ekskursijā uz Prāgas vecpilsētu, lai kājām izstaigātu daudzo tūristu nopulēto kultūrvēsturiskās pērles Prāgas mazo ieliņu bruģi. Apskatījām Pasaules Ginesa rekordu grāmatā iekļauto lielāko saskaņoto pils kompleksu pasaulē, ko  veido gotiskā stila Svētā Vita katedrāle, baroka stila Vecā karaļpils, romānikas stila Svētā Georga bazilika, muzeji, galerijas. Izstaigājām Prāgas vecpilsētas laukumu ar veco rātsnamu un uz laiku restaurācijai slēgto astronomisko pulksteni, apkārtesošajām baznīcām un laukuma centrā uzstādīto pieminekli čehu priesterim, filozofam, pirmajam baznīcas reformatoram Janam Husam. Caur krāšņo un senatnīgo vecpilsētas torni mūsu pastaiga turpinājās pa slaveno Kārļa tiltu pār Vltavas upi, kas savieno Prāgas pili ar Vecpilsētu un tās blakusteritorijām. Tilta būvniecība uzsākta 1357. gadā karaļa Kārļa IV valdīšanas laikā un pabeigta 15. gadsimta sākumā. To rotā 30 statujas un skulptūras. Pie Svētā Jana Nepomuka skulptūras, saskaņā ar tradīciju, katrs no mums vēlējās kādas savas vēlēšanās piepildījumu. Vecpilsētā nobaudījām arī čehu gardo saldējumu. Vakarā viesnīcā mūzikas skolas jaunieši priecājās un izbaudīja kopā būšanu ar dziesmām un spēlēm.

20.jūlijs. Agri cēlāmies un brokastojām, lai gatavotos pirmajam festivāla koncertam Rudolfinum laukumā Vltavas krastmalā. Nīcas Mūzikas skolas pārstāvji – direktore Dina Sleže, skolotāja Sigita Briljonoka un grupas vadītāja Kristīne devās uz festivāla atklāšanu un delegāciju pieņemšanu vēsturiskajā rātsnamā. Festivāla organizētāji ar svinīgām uzrunām sveica festivāla dalībniekus kā arī izsniedza pateicības par dalību festivālā. Savukārt dalībnieku grupu pārstāvji prezentēja savu valsti un novadu, fotografējās kopā ar Prāgas mērijas un festivāla organizatoru pārstāvjiem. Šogad festivālā piedalījās 58 kolektīvi no 18 pasaules valstīm.

Nīcas Mūzikas skolas audzēkņi un pedagogi festivālam Prāgā gatavoja 30 minūšu uzstāšanās programmu “Tautasdziesma manai Latvijai”. Koncertā paši dziedājām, spēlējām Nīcas, Rucavas novada un latviešu skanīgās tautasdziesmas, izdejojām Kurzemes tradicionālos dančus. Atsaucīgā publika ar skaļiem aplausiem uzņēma un atbalstīja mūsu uzstāšanos.  Ar interesi vērojām Slovēnijas, Šveices, Austrijas dalībnieku priekšnesumus. Pēc koncerta baudījām atpūtu braucienā ar kuģīti pa Vltavas upi, no kuras paveras brīnišķīgs skats uz tiltiem, kas šķērso Vltavas upi, uz Vecpilsētu, Mazpilsētu un Višegradu.

21.jūlija agrā rītā posāmies uz dalībnieku gājienu no Vecpilsētas laukuma pa tās ielām. Meitenes ar lepnumu tērpās krāšņajos Nīcas un Rucavas brunčos, baltās zeķēs un zīļu vainagos. Laukumā satiekam visdažādāko tautu pārstāvjus krāšņos tradicionālos tērpos. Visos laukuma stūros skan mūzika, dziesmas, jautri izsaucieni, skatītāju aplausi, tiek dejots un smiets! Tik krāšņi un daudzkrāsaini! Top neskaitāmi selfiji un foto ar mūsu dalībnieku krāšņajiem tērpiem! Gājienā ar godu nesam Latvijas un Nīcas novada karogus, dziedam, saņemam skatītāju uzsaukumus un aplausus. “Tik pacilājošas un latviski patriotiskas sajūtas!”, teic mūsu jaunieši pēc gājiena, “Tik interesanti sastapt citu tautu un kultūru pārstāvjus, redzēt viņu tradīcijas!”

Vakarā gatavojamies otrajam festivāla koncertam Malostranke  laukumā, kurā skatāmies un atbalstām arī krasi atšķirīgus priekšnesumus no Polijas, Taivānas, Austrālijas, Igaunijas, Slovēnijas. Saņemam īpašas atsauksmes no skatītājiem par to, ka dziedam, spēlējam mūzikas instrumentus (bez fonogrammas), dancojam paši ar prieku un aizrautību. Dejojam līdzi arī igauņiem, jo šis ir festivāla pēdējais koncerts, tāpēc negribas šķirties no viesmīlīgās Prāgas, mūsu grupas pavadones Petras. Fotografējam, filmējam, apmaināmies kontaktiem, esam ieguvuši tik daudz jaunu draugu un spilgtu emocionālu iespaidu

22. jūlijā atvadāmies no Prāgas, bet pirms garā mājupceļa vēl saldais ēdiens – pastaiga pa Adršpach – Teplice klinšu nacionālo parku. Pastaigu taka ved gar milzīgiem klints bluķiem, caur šaurām ejām un pa trepītēm augšā un lejā. Sajūtas ir kā liliputam milžu pasaulē. Brīnišķīgs kalnu ezeriņš un divi ūdenskritumi to visu tikai papildina. Iespaidīgi! Šeit filmēta arī populārā filma “Nārnijas hronika”.

Nakšņojam Varšavā, lai no rīta 23. jūlijā vēl apskatītu Varšavas vecpilsētu, pastaigātos Lazenku parkā un apskatītu pieminekli slavenajam poļu komponistam un pianistam Frederikam Šopēnam.

Mājupceļā autobusā dziedam un priecājamies par redzēto un  dzirdēto brauciena laikā, apmaināmies iespaidiem, koncerta video ierakstiem un fotogalerijām.  Šī mācību gada Nīcas Mūzikas skolas absolventes Krista un Māra saka: “Brīnišķīgs, iespaidiem bagāts ceļojums! Festivālā ar lepnumu pārstāvējām Latviju, izbaudījām citu valstu dalībnieku uzstāšanos, redzējām tik daudz pasaules mēroga kultūras pieminekļus!”, savukārt Justīne priecājas par braucienu kopumā, kas tik lieliski saliedēja kolektīvu. Skolotāju un audzēkņu kopīgā muzicēšana un sadarbība ir labs atspēriens turpmākajiem radošajiem projektiem, audzēkņu profesionālajai un skolas izaugsmei.

Iebraucot Latvijā, jaunieši ceļas kājās un dzied Latvijas himnu – tas skan tik patriotiski!

Gribam teikt lielu paldies Nīcas un Rucavas pašvaldībām par iespēju un atbalstu šim braucienam.

Dina Sleže, Nīcas Mūzikas skolas direktore