Lasīt vairāk

14.12.2018.

Palīdz Liepājas skolēniem izzināt maizes ceļu

 Otrdienas, 11.decembra, rītā pēc Liepājas Valsts 1. ğimnāzijas pedagogu ierosinājuma, 8.a klases skolēni ieradās Otaņķu pagastā mācību ekskursijā “Maizes ceļš”.

Otaņķu senlietu krātuvē jaunieši pierādīja, ka teoriju pārzina un arī praktiskā veidā apguva, kā secīgi apstrādāt zemi, lai tiktu pie sava labības kūlīša un pēc tam – maizes kukulīša. Īpašā laukumiņā astotās klases skolēni mēsloja zemi ar satrūdējušiem kūtsmēsliem, pēc tam to iestrādāja zemē ar lāpstu un kašeli, izprotot aršanas un ecēšanas nozīmi. Citiem pēc tam bija uzdevums parauglaukumu apsēt ar īstiem graudiem no autentiskas sētuves, kā arī salabot senu izkapti, gatavojoties labības pļaujai. Arī Rudes skolas darbmācības skolotāja pērn izgatavotie spriguļi, kādi savulaik Nīcas pusē izmantoti, tika likti lietā, lai no “izaudzētās” labības izkultu graudus, kas klasesbiedru starpā izraisīja gan pārsteigumu, gan sajūsmu.

Jaunieši nogaršoja Alīdas Vārnas cepto rupjmaizi, kuras recepte, izrādās, ir vismaz 200 gadu sena, jo viņai to cept iemācīja mamma, kurai to savukārt iemācīja viņas mamma.

Skolēni viesojās arī Prenclava dzirnavās, kur uzzināja par labības malšanu vējdzirnavās un par meldera darbu.

Mācību ekskursijas noslēgums bija pie Rucavas sievām, lai uzzinātu vairāk par maizes cepšanu. No Nīcas novada uz Rucavu maizes cepējai Liepājas skolēni aizveda arī apgūtu mūspuses dziesmu: 

Arājīni, ecētāji
Maizi mina kājīnām;
Cepējīna, goda sieva,
Savāc kļava lapīnās.

Lelde Jagmina, Otaņķu senlietu krātuves vadītāja