Lasīt vairāk

7.11.2017.

Lai atkritumus pārvērstu otrreizējās izejvielās

Speciāliste tūrisma un vides jautājumos Dace Vecbaštika 2. novembrī pārstāvēja Nīcas novadu Latvijas Pašvaldību savienības sadarbības tīkla pasākumā dabas aizsardzības un atkritumu apsaimniekošanas jomā. Lai pašvaldību pārstāvji labāk izprastu vides aizsardzības jomu, diskutētu un tiktos ar šīs jomas speciālistiem, nākošajā gadā  plānotas vēl četras šādas tikšanās.

Dienas otrajā daļā tika apmeklēti divi atkritumu pārstrādes uzņēmumi. Akciju sabiedrība “PET Baltija”, kas atrodas Jelgavā, pārstrādā PET pudeles, pārvēršot pārslās, no kurām tālāk gatavo poliestera šķiedru apģērbu ražošanai un dažādus iepakojuma veidus. No kopējā pudeļu daudzuma tikai 4% ir Latvijā sašķirotās pudeles, pārējās tiek ievestas no citām Eiropas savienības valstīm. Visa iegūtā produkcija tiek eksportēta uz vairāk nekā 20 valstīm. Tika skatīts arī auto riepu dedzināšanas uzņēmums Ozolnieku novada Emburgā. Tur riepas tiek apstrādātas veselu diennakti – 12 stundas dedzina, 12 stundas atdzesē. Procesā izdalās gāzes un eļļa, tiek atdalītas metāla šķiedras-kordoni un gumijas daļiņas, kas ir derīgas apkures iekārtām. Šis uzņēmums galaprodukta noieta tirgu vēl meklē.

Mēs ik dienas saražojam ļoti daudz atkritumu, tādēļ to pārstrāde ir vienīgais veids, lai Latvija nenoslīktu atkritumu kalnos. Kā zināms, mūsu novadā 10 vietās ir pieejami šķirošanas konteineri – papīram un kartonam, stikla tarai un plastmasai. Iedzīvotāji ir aicināti šķirot atkritumus, lai tos varētu pārvērst otrreizējās izejvielās.

Gunita Šime, sabiedrisko attiecību speciāliste