Ceļā uz nemateriālo mantojuma sarakstu

Datums: 28.10.2019 Ceļā uz nemateriālo mantojuma sarakstu


25.oktobrī pasākumā "Bārtas, Otaņķu un Nīcas daudzbalsības daudzinājums" Nīcas kultūras centrā, notika īpaša, tikai šim reģionam raksturīga tradicionālās vokālās daudzbalsības veida - "garo saucienu" un "leišu" daudzināšana.

Galvenais pasākuma mērķis 2020.gadā šo daudzbalsības tradīciju ierakstīt Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā un piešķirt tam pienācīgu uzmanību, apzināt kā īpašu vērtību un saprast, kā šo dziedāšanas tradīciju saglabāt nākamām paaudzēm, lai tā neizzūd, kā vietvārdi un māju vārdi, kuros vairs nedzīvo cilvēki.

Turpat blakus iepazinām līdzvērtīgu daudzbalsības tradīciju – tolku bolsus, ko mums dziedāja folkloras kopa “Rūžeņa” no Daugavpils novada Naujenes kultūras centra.

Bija iespēja uzzināt vairāk par īpašajām dziesmām un dzirdēt, kā tās dziedātas senāk un kā skan šodien.

Pasākumā par Bārtas, Otaņķu un Nīcas "garajiem saucieniem" un "leišiem" daudzbalsības īpatnībām, veidiem, vēsturi, teicējiem, galvenajiem dziedātājiem, arhīva skaņu ierakstiem stāstīja etnomuzikoloģe Ieva Pāne, bet izdziedāja – Bārtas etnogrāfiskais ansamblis, Guntas Klievēnas vadībā, Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis, Solveigas Kūlaines vadībā un Nīcas etnogrāfiskais ansamblis, Laines Zeiles vadībā.

Pateicamies Nīcas etnogrāfiskā ansambļa vadītājai Lainei Zeilei par iniciatīvu un atbalstu pasākuma organizēšanā, kā arī ikvienam, kas šajā dienā bija kopā ar mums, lai daudzinātu mūsu nemateriālo mantojumu!

Sagatavoja:
Nīcas kultūras centra vadītāja
Ieva Mazpole


Daudzbalsības daudzinājums