Lai mums izdodas turpināt dārzu tradīcijas !

Datums: 19.04.2021 Lai mums izdodas turpināt dārzu tradīcijas !


Puķu draugiem nīceniece Inga Skrode un “Kristapu” dārzs ir labi zināmi. Te viesojušies un labus padomus guvuši ciemiņi ne vien no tuvām un tālām Latvijas vietām, bet arī Lietuvas, Igaunijas un Zviedrijas. Par šo mūsu novada dārzu žurnālos ir īpaši daudz publikāciju, pēdējos gados pat Lietuvas izdevumos.  Uz “Kristapiem” ik gadu mācību nolūkos brauc studentu grupas no Bulduru Dārzkopības vidusskolas, trīs reizes te viesojušies lielo pasākumu – Latvijas Puķu draugu saieta un Nīcas dārzu dienu - apmeklētāji. “Kristapu” dārzs vairākkārt guvis augstu novērtējumu ne vien mūsu pagasta un novada, bet arī Latvijas mēroga dārzu konkursos. Kopš 2012. gada tas ir Nīcas novada GODA DĀRZS, bet 2016.gadā tika atzīts par skaistāko Latvijas daiļdārzu.

I.Skrode savu pieredzi vairākus gadus dāsni nodevusi dārzu saimniekiem, darbojoties sakopto sētu vērtēšanas komisijā, tagad – arī mūsu izdevuma lasītājiem ("Nīcas Novada Vēstīs, marts, 2021)

Gunita Šime

Mūsu dārzs

                “Kristapu” dārzam ir septiņpadsmit gadi, platība – trīs hektāri. Mums nav gluži tradicionāls daiļdārzs, drīzāk kolekciju dārzs, parks, kurš ir veidots ainaviski. Dārzā atrodas arī divi dīķi, jo ūdens vienmēr ir vilinājis cilvēkus. Nemitīgi dārzs tiek papildināts ar jauniem augiem,  no kuriem lielu daļu iegādājos Kalnišķu stādu audzētavā. Dārzā ir daudzveidīga krāsu gamma. Nav obligāti jābūt puķēm, lai dārzu padarītu krāšņu. Krāšņumu var radīt arī ar krūmiem un kokiem, kam ir krāsains lapojums, un mūžzaļiem augiem. Dārzu interesantu dara dažādu formu augi.

                Nevaru nepieminēt hostas, jo to mūsu dārzā ir daudz – apmēram 150 šķirnes. Hostas ir ļoti daudzveidīgas, izturīgas un skaistas ar savu lapojumu, taču hostas var audzēt tikai tad, ja dārzā nav gliemežu.

Zināšanas dārza veidošanā

                Manuprāt, ir tā – vai nu cilvēkam tas ir dots vai nav. Kam pašam nesanāk, var aicināt talkā daiļdārznieku, kas ierīkos dārzu viņa vietā. Man intuitīvi sanāk pašai, taču esmu tālmācībā apguvusi kursu, ko vadīja Latvijas izcilākie ainavu arhitekti un daiļdārznieki. Tas bija labs pamats. Esmu ieklausījusies daudzu zinošu dārzkopju padomos, kuri nekad nav skopojušies ar savu pieredzi un ļāvuši apskatīt savu veikumu. Zināšanas palīdz veidot dārzu ainaviski, ievērojot nepieciešamo platību un augu gaidāmo lielumu. Katram augam vajag īsto vietu un īsto kaimiņu un, protams, arī saimnieku rūpes.

               Svarīgi ir sagatavot dobes pirms augu stādīšanas. Mana pieredze ir šāda: sākotnēji nosprauž dobes formu, tad visu zemi vismaz 70 centimetru dziļumā izrok. Apakšējā slānī liek kūtsmēslus (apmēram 10 cm), tālāk ieber melnzemi un iestāda augu, bet dobes virskārtu mulčē. Es to daru ar Ploces kūdru, kas ir tumšāka nekā parastā. Var mulčēt arī ar šķeldu vai nopļauto zāli, mazākās platībās – ar čiekuriem. Darbs sākotnēji ir jāiegulda liels, bet ilgtermiņā tas attaisnojas, jo ir laba bāze augam, nav daudzgadīgo nezāļu, vieglāk ravēt dobes.

Dārza vērtības

               Es uzskatu, ka koki ir dārza pamatvērtība. Puķu modes tendences nāk un iet, bet koks ir kaut kas fundamentāls, kas paliks arī nākamajām paaudzēm. Pirms mājas būvēšanas “Kristapos”, projektu pielāgojām lielajiem kokiem. Mēs lepojamies ar Daiņa vectēva stādītajiem vītoliem, kuri šeit aug jau vairāk nekā simts gadu. Protams, ja koks rada apdraudējumu, tas ir jālikvidē.

Ko man nozīmē dārzs

               Dārzs ir mana sirdslieta, hobijs un arī sporta zāle. Jā, dārzā ir daudz darba, bet gandarījums ir lielāks. Sajūtas, smarža, krāsas… To nevar izstāstīt, tas ir jājūt. Man šķiet, ja mēs katrs savu stūrīti kopjam un padarām skaistu, tas ir ieguldījums visiem. Esmu pārliecināta, ja apkārt valda kārtība, tad arī iekšēji cilvēks ir harmonijā.

Gadu gaitā gūtās atziņas

  • Nav māksla dārzu ierīkot, māksla ir dārzu noturēt līmenī, lai tas būtu baudāms no visām pusēm, visos gadalaikos. Pie tā es strādāju.
  • Dārzs nedrīkst būt apgrūtinājums. Tam ir jāpatīk, ļoti jāpatīk.
  • Augi sajūt mīlestības enerģētiku, kas ir kopēja sirdī, galvā un pirkstos.
  • Pamatlieta, kurā dārzu saimnieki bieži kļūdās, ir pārāk cieši stādījumi. Svarīgi ir ņemt vērā stādu audzētavu informāciju par to, cik augs būs plats, cik augsts, lai zinātu, kur to stādīt un nesanāktu tādas ačgārnības, ka dobes priekšā aug lielie, bet aizmugurē mazie augi.
  • Saulmīļus – saulē, ēnmīļus – ēnā. Pērkot svarīgi noskaidrot, kādi gaismas apstākļi augam ir vajadzīgi. Tikai īstajā vietā augs sevi parādīs, būs veselīgs un dekoratīvs.
  • Jābūt pacietībai gaidīt. Kamēr dobe jauna un augi mazi, tukšumus aizpilda ar vasaras puķēm vai ziemcietēm, jo tās ir vienkāršāk pārstādīt nekā kokus un krūmus. Pacietīgi jāgaida, kad dārzs pieaug.

Vai dārzs var būt pabeigts?

        Pamats dārzam ir. Ja gribas ko jaunu, tās ir tikai piešpricītes. Dārzs pilnībā gatavs nevar būt nekad, jo nemitīgi ir kādas izmaiņas – vecie augi aiziet postā, nāk klāt jauni. Mainās kompozīcija. Dažreiz laika apstākļu dēļ vai dzīvnieku apskādēti neiztur arī jaunie augi. Dārzs – tas ir process.

Lai mums visiem kopā izdodas dārzu tradīcijas turpināt!

Es tiešām lepojos ar Nīcas dārziem, jo to vārds Latvijā ir izskanējis plaši. Nācies dzirdēt arī salīdzinājumu, ka Nīcas dārzi ir tikpat koši kā Nīcas brunči. Iespējams, ka tā ir. Lai izturība un drosme jaunajiem dārzu mīļiem! Lai mums visiem kopā izdodas dārzu tradīcijas turpināt!

______________________

VISS TURPINĀS!

Nīcas novada dome ir apstiprinājusi konkursa-skates “Sakoptākā Nīcas novada viensēta 2021” nolikumu.

Piesakies un piesaki radus, draugus vai kaimiņus!

Tā ir laba iespēja:

  • paveikt savā dārzā iecerētus, bet vēl neizdarītus darbiņus!
  • satikt zinošu vērtēšanas komisiju un lūgt padomus dārza turpmākai attīstībai!
  • gūt gandarījumu par paveikto.

Nekavējies! Piesaki dārzu tūlīt, bet ne vēlāk kā līdz 15. jūnijam, zvanot 29105652!