Pieaugušo izglītībai Nīcā – 20 gadi

Datums: 01.04.2021 Pieaugušo izglītībai Nīcā – 20 gadi


Pieaugušo izglītības aktivitātes rosināja organizēt visos Liepājas rajona pagastos

Pieaugušo izglītība Liepājas rajonā un arī Nīcas un Otaņķu pagastos aizsākās, pateicoties agrākās Grobiņas Pieaugušo izglītības centra vadītājas Tamāras Štrausas neatlaidībai. Kādreiz valdīja uzskats, ka cilvēks mācās tikai skolā un augstskolā, bet pamazām nāca atklāsme, ka jāmācās, jāpapildina zināšanas visa mūža garumā, un ne tikai profesionālajā jomā, bet arī personības izaugsmē. Pagāja laiks, līdz kamēr ritenis iegriezās, un cilvēki sāka novērtēt iespēju apgūt ko noderīgu tuvu dzīvesvietai. Sākumā īpaši aktīvas bija bērnudārza darbinieces, viņas apmeklēja gandrīz visu, kas tika piedāvāts.

Lielākajā daļā Liepājas rajona pašvaldību 2000. gadā jau bija izdevies atrast cilvēkus, kas organizētu apmācības pieaugušajiem, katru mēnesi Grobiņā pieaugušo izglītības koordinatoriem bija semināri par to, kā veiksmīgāk organizēt mācības, ko ņemt vērā, kā reklamēt. Tās bija tikšanās, kur savstarpēji apmainījās pieredzē. Nīcas pagastā vēl ilgi neizdevās darbinieku atrast. Kad T.Štrausa kārtējo reizi pagasta priekšsēdētājam Jānim Vilsonam zvanīja, sakot, ka Grobiņā plānota kārtējā tikšanās, bet no Nīcas joprojām neviens nav pieteikts, viņš tāds saskumis lūdza Gunitai Šimei tikai aizbraukt paklausīties, necerot ne uz ko vairāk.

Mācību telpa bija diezgan bēdīgā skatā

Grobiņas tikšanās bija iedvesmojoša, un tā pamazām viss sākās. Pirmā nodarbība Nīcā notika 2001. gada martā domes ēkas 2. stāva zālē, kas tolaik izskatījās krietni savādāk. Sienas pēc agrākās modes bija apšūtas ar koka dēlīšiem, no kultūras nama atnestie galdi bija krietni nolietojušies. Lai kaut mazliet uzlabotu skatu, galdi tika pārklāti … ar vecajiem aizkariem. Arī pirms sēšanās uz krēsla drošāk bija pārbaudīt, vai tas izturēs.

Ritenis iegriezās pamazām

2001. gadā notika 17 nodarbības, nākošajā gadā jau 34, 2003. gadā – 75. Īpaši rosīgs bija 2004. gads, kad notika 245 nodarbības dažādās jomās. Lai cilvēkiem par apmācībām nevajadzētu daudz ieguldīt savu naudu, Liepājas rajonā tika organizēti projektu konkursi. Vairākus gadus tika atbalstīti pat divi līdz pieci G.Šimes iesniegtie apmācību projekti.

Datorapmācības, angļu valoda, mode, uzņēmējdarbība...

Pirmajos gados ļoti apmeklētas bija datorapmācības, jo dators tolaik daudziem bija kas pavisam jauns. Daudz mācījās valodas - bija vairākas angļu valodas grupas, mācījās arī vācu un pat franču valodu. Apguva zināšanas uzņēmējdarbībā, tostarp tūrisma jomā un lauksaimniecībā, mācījās rakstīt projektus, liels apmeklētāju skaits ik gadu piedalījās grāmatvedības nodarbībās. Apguva psiholoģijas gudrības, publisko runu, apmeklēja nodarbības par dārzkopību, veselības uzlabošanu, skaistumkopšanu, modi, fotografēšanu. Mācījās un papildināja prasmes dažādos rokdarbos – klūdziņu pīšanā, dāvanu iesaiņošanā, floristikā, rotu darināšanā, dekupāžā, zīda apgleznošanā, adīšanā, tamborēšanā, tapošanā, kulinārijā, pastalu un vainagu darināšanā. Kopā ar saviem četrkājainajiem draugiem apmeklēja suņu skolu. Tā kā sporta halles vēl nebija, tika organizētas arī vingrošanas grupas, nūjošanas, jogas un vēderdejošanas nodarbības.

Regulāri notika B kategorijas autovadītāju, šūšanas un gleznošanas kursi. Pēdējā laikā izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Liepājas biroju un Meža konsultāciju pakalpojumu centra Dienvidkurzemes nodaļu, tā radot iespēju apmeklēt bezmaksas nodarbības Nīcā, kā arī doties mācību izbraukumos.

Vai mācās arī vīrieši?

Nodarbības krietni vairāk apmeklē sievietes, tādēļ ik gadu tiek domāts – ko organizēt, lai ieinteresētu vīriešus. Viņi ir novērtējuši apmācības par būvniecību un makšķerēšanu, arī fotografēšanu, uzņēmējdarbību, mežu apsaimniekošanu, valodām, datorzinībām u.c.

Lielākoties savās zināšanās dalījušies Liepājā un tās apkārtnē dzīvojoši speciālisti, bet pa laikam Nīcā viesojušies arī Latvijā populāri ļaudis: Inese Ziņģīte, Aina Poiša, Silvija Rubene, Gundega Lināre, Diāna Zande, Māris Olte, Raimonds Zommers, Normunds Grabovskis, Juris Biršs, Uģis Kuģis u.c.

Šī sezona pandēmijas dēļ ir pavisam klusa – pēdējā klātienes nodarbība notika pagājušā gada 4. novembrī, kad pulciņš interesentu papildināja zināšanas par bišu produktiem. Tagad tikai tiek izmantoti Facebook  resursi, reklamējot attālinātos seminārus, taču ir cerība, ka agri vai vēlu atgriezīsimies normālā situācijā. Attālinātie semināri dod iespēju uzzināt ko jaunu, neizejot no mājām, taču tie neatsver tikšanos klātienē, kad ir iespēja uzdot jautājumus, apmainīties domām un enerģijai, tikties ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem.

Esi atsaucīgs! Dod ziņu, ja vēlies kādu jomu apgūt!

Pieaugušo izglītības jomu Nīcā šo gadu laikā ir vadījušas Gunita Šime, Diāna Ansule, Kristīne Kopštāle un no 2019. gada septembra atkal Gunita Šime, Otaņķu pagastā pirms pagastu apvienošanas – Tabita Pirtniece.

Pieaugušo izglītības centrs ir ļoti noilgojies pēc zinātkāriem cilvēkiem. Ja ir kādas labas idejas nākotnei, noteikti nepaturi tās pie sevis, bet dod ziņu!

 

pieaugušo izglītības metodiķe Gunita Šime,

tālr.29105652; gunita.sime@nica.lv


Pieaugušo izglītībai Nīcā – 20 gadi