Pirms sākas pavasara rosība košumdārzos

Datums: 04.03.2021 Pirms sākas pavasara rosība košumdārzos


"Nīcas Novada Vēstis", februāris 2021

Lai varētu gūt ierosmi un noderīgus padomus dārzu darbiem, pieredzē dalījās daiļdārzniece, SIA “Deko Dārzs” un Kalnišķu stādu audzētavas saimniece Agita Rusmane.

 

Šogad mums bijusi kārtīga ziema. Kā tas ietekmē augus?

-Šoziem bija sniegs, un tas ir ļoti labi. Sniegs pasargā gan sakņu sistēmu, gan arī auga virszemes daļu. Stiprie saules stari ļoti apdedzina skujeņus. Kad dienā ir plus grādi, bet naktī mīnusos, augos sāk cirkulēt sula, tad īpaši var apdedzināt. Tādēļ nelielu sniegu nevajadzētu nopurināt, ja smags sniegs, - tad gan. Svarīgi no augiem nopurināt vai nolauzt  lāstekas, ja tādas radušās, lai nenolūztu zari.

Kādi darbi ir ļoti svarīgi pēc ziemas? Kam pievērst īpašu uzmanību?

-Noņemt skujas, norušināt no augu saknēm nost ieziemošanai paredzēto mulčējamo materiālu, nogrābt lapas. Izgriezt sausos zarus, rozēm – nosalušos dzinumus, nogriezt ziemcietes, ja tas nav izdarīts rudenī.

                Sarežģītāk ir ar zālienu, vajadzīga aerācija un skarifikācija – iešana pāri ar nažiem. Ir speciāls aparāts tās veikšanai, bet iespējams arī mauriņa traktora apakšā piestiprināt speciālu uzgali, kas rotē. Ar tā palīdzību var attīrīt zālienu lielākā platībā. To pašu var paveikt arī ar rokām vai grābekli, bet tas prasīs daudz vairāk laika un pacietības. Zāliena attīrīšanu jāveic, kad viss ir atkusis, bet vēl nav sazaļojis. Ja dara vēlāk, tad mēdz izplēst zāli un nav tik labs efekts. Ja zālienā ir sūna, noteikti jālieto pretsūnu līdzeklis.  Tajā ir vairāk slāpeklis, kas palīdz zālei sazelt. Var izmantot arī komplekso mēslojumu, kurā ir klāt pretsūnu līdzeklis. Var arī kaļķot, bet tas nav tik ilgiedarbīgi. Ja ir sauss laiks, jāparedz zāliena laistīšana, jo mēslojums var izdedzināt zāli.

                Uzreiz pēc sniega nokušanas, jau februāra beigās, augi jāsamēslo. Ja skujeņiem ir brūnumiņi, vajadzīgs magnijs, ziedošajiem un arī lapu augiem – kompleksais mēslojums. Slāpekli vajag ļoti maz, jo tas tikai veicina augšanu. Mēslot var tikai līdz Jāņiem. Pēc mēslošanas labi būtu pierušināt mulču vai kūdru. Ja nav lietus, kārtīgi jāsalaista, jo pretējā gadījumā mēslojums neizmantots var stāvēt līdz oktobrim.

Vai var runāt par dārzu modi? Kādas ir izteiktākās tendences?

-Modē ir viegli kopjami dārzi. Ļoti modē ir arī vienā dobē daudz dažādu šķirņu ziemcietes kopā ar graudzālēm un milzu sīpoliem, bet man šķiet, ka tie ir ļoti grūti kopjami dārzi, jo ziedi pēc ziedēšanas ir jānogriež. Ja ieviesušās daudzgadīgās nezāles, tās jāķibina ārā. Un ziemā nav skata, tikai plika zeme. Es neieteiktu. Dobes veido gan ar oļiem, gan akmentiņiem un mulču. Tad gan apakšā ir jāliek ģeotekstils, lai nezāles nelien cauri. Labi ir tas, ka ģeotekstils satur mitrumu, augi neizžūst. Šādas dobes nav ieteicams veidot tuvu mežam un lapu kokiem, kur rudenī ir pilns ar lapām, bet cirptajos dārzos pirms cirpšanas apakšā kaut kas jānoklāj.

Jums ir liela pieredze ne vien ar skujeņu audzēšanu, bet arī ar formu veidošanu.

-Ja augs - pacipreses vai tūjas - ir liels, vienā gadā nevajadzētu apgriezt vairāk par 30 procentiem. Griezt ieteicams pavasarī vai rudenī sausā laikā, lai apžūtu griezuma vieta, pretējā gadījumā var iemesties sēne. Karstumā virs divdesmit pieciem grādiem arī nedrīkst, jo tad apdedzina jaunos dzinumus. Lai pasargātu, nogriezto vietu var aptīt ar džutas audumu. Ja ir nepieciešams izgriezt lielus klājeniskos kadiķus, to vajadzētu darīt katru gadu pa 10 cm no katras puses, jo apakšā ir brūnas skujas un vairāk griežot, nav skata. Griešanai svarīgi, lai būtu ļoti asi instrumenti.

Ko būtu labi zināt par hortenzijām?

-Tā ir modes lieta jau divus trīs gadus. Zied ilgstoši, tādēļ arī populāras. Veidojas jaunas šķirnes. Īpaši iecienītas ir tās, kuras stingri notur ziedkātus. Iegādājoties podos, vajadzētu skatīties, lai ir spēcīgi dzinumi, tad veidosies lieli ziedi. Tas nozīmē, ka šie stādi ir laicīgi pārstādīti, pareizi kopti un izgriezti. Ja augi ir podos, tos var droši stādīt ne tikai pavasarī, bet arī vasarā un rudenī. Hortenzijas ir ļoti ēdelīgas, viņām vajag auglīgu zemi ar satrūdējušiem kūtsmēsliem. Stādīt var saulainā vietā, bet vislabāk pusēnā. Kad zied, ir svarīgs mitrums. Obligāti nepieciešams samēslot ar skābummīļiem piemērotu mēslojumu, kas der arī rododendriem. Mēs rudenī hortenziju ziedus nogriežam. Ja ir lieli vēji, atstātus ziedus aplauž. Ļoti, ļoti svarīgi hortenzijām izgriezt smalkos dzinumus, jāparetina arī spēcīgie dzinumi, tad būs lielāki ziedi.

Kuras ziedošo krūmu šķirnes ir īpaši iecienītas? Kāpēc?

-Pēc ziemas īpašs akcents ir forsītijas. Iecienīti ir vasaras rododendri. Tie ziemā nomet lapas, bet kopšana ir vieglāka, var augt saulē. Ļoti lielu popularitāti ir ieguvušas magnolijas, kas mūsu pusē labi pārziemo, vēlams gan stādīt aizvējā. Izturīgākas ir tās šķirnes, kam vienkāršāki ziedi. Pašas izturīgākās ir dažādu šķirņu spirejas. Tās iedod dārzā akcentu. Liela ir veigēlu izvēle – ar rozā un sarkaniem ziediem, arī pundurformas. Iecienītas ir arī klinšrozītes, bet tās ir svarīgi savlaicīgi griezt, neļaujot pārkoksnēties.

Kuras no dārzā augošajām kultūrām var izmantot veselībai?

-Tādu ir daudz. Sākot jau ar parasto ceriņu, kura ziedi ir labs sviedrēšanas līdzeklis, noder arī plaušu tuberkulozes, klepus, kuņģa čūlas un nierakmeņu ārstēšanai. Ļoti ārstnieciski ir melnā plūškoka ziedi un ogas. Ziedēšanas sākumā tēja ir ļoti bagāta ar C vitamīnu. Dekoratīvas un vērtīgas ir cidonijas. Ir daudz interesantu šķirņu, arī ar baltiem un rozā ziediem, bez ērkšķiem, ar lieliem augļiem. Ir pat šķirnes, kas nosedz sienu. Šobrīd ļoti populāri ir ēdamie sausserži, kas iztur pat lielu salu. Jāņu laikā ir gatavas ogas, līdzīgas mellenēm, bet garenas. Noderīgas imunitātei un redzes uzlabošanai, bet lapas var izmantot tējai. Ārstnieciska ir mazā kapmirte (nejaukt ar buksi). Tā gan skaitās indīga, bet uzmanīgi var lietot, lai samazinātu asinsspiedienu. Ļoti, ļoti labi ir kadiķi, visi ir lietojami. Ogas pa drusciņai noder gan kā garšviela, gan ēšanai. Jāpiemin arī irbeņu ogas, no kurām iznāk garšīgs ievārījums, tikai iepriekš ogas ir jāsasaldē, ja to neizdara, ir sīvas. Tējām lieliski var izmantot dažādu šķirņu kultivētos pelašķus, raspodiņus un salvijas. Puķu dobēs skaisti izskatās kaķu mētras, tās ļoti patīk arī bitēm.

Ko ir svarīgi ņemt vērā pirms stādu iegādes?

-Jāpadomā, kur stādīt, lai neturētu ilgi podiņos un lai vēlāk vieta nebūtu jāmaina. Vislabāk iepriekš sagatavot zemi. Nevajadzētu pirkt iekaltētus stādus. Skatīties, lai tie pēc ziemas būtu ar sazaļojušiem pumpuriņiem, pretējā gadījumā var gadīties, ka ir bojāta sakņu sistēma.

Daudzi ir novērtējuši, ka pašu novadā ir stādu audzētava, taču ir pa kādam, kas to nemaz nezina.

-Mūsu stādu audzētava Kalnišķos ir jau divdesmit gadus, bet kā uzņēmums SIA “Deko Dārzs” – no 2008. gada. Tas ir ģimenes uzņēmums, esam iesaistītas trīs paaudzes. Liels atspaids tagad ir meita, kas ieguvusi maģistra grādu un kvalifikāciju ainavu arhitektūrā.

                Piedāvājums ir plašs. Skujeņi, dažādas hortenzijas, sausserži, dekoratīvie krūmi, graudzāles. Sadarbībā ar Dobeles augļu koku audzētavu piedāvājam arī bumbieres, ķiršus, ābeles, mellenes.  Mazāka ir ziemciešu izvēle un neaudzējam tikai viengadīgās puķes. Uzņēmuma informācija ir pieejama Facebook un Instagram.

Gunita Šime