Sabiedriskās apspriešanas rezultāti

Datums: 31.10.2019 Sabiedriskās apspriešanas rezultāti


Trešdien, 9.oktobrī Nīcas kultūras namā notika publiskās apspriešanas sanāksme par Nīcas novada pašvaldības administratīvās teritorijas robežu grozīšanu. Tajā piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks Madars Lasmanis, kurš uzstājās ar prezentāciju, sniedzot ieskatu par jauno teritoriālo reformu. Paredzēts izveidot 36 – 37 jaunas pašvaldības ap attīstības centru, mūsu gadījumā- Liepāju. Jaunizveidotās pašvaldības būšot labāk finansētas, tiks ietaupīti administratīvie līdzekļi, palielināsies budžets un būs iespēja piesaistīt labākus speciālistus. Tā būs efektīva – iespēja īstenot lielākus projektus, pieejams plašāks resursu klāsts, tiks nodrošināti līdzvērtīgi pakalpojumi visā jaunajā administratīvajā teritorijā, attīstīsies e-pakalpojumi un vienota infrastruktūra.

Novada iedzīvotāji tomēr nesaņēma konkrētas atbildes uz visiem saviem jautājumiem. Kāpēc šāda reforma ir nepieciešama, kāds ir tās pamatojums? Kuras funkcijas nav pašvaldības spēkos realizēt? Kāpēc nav vērtējuma par 2009.gada reformu?

Iedzīvotāji pauda bažas par to, ka netiks uzklausītas un sadzirdētas viņu vajadzības, jo administrācija atradīsies tālāk un tiks uzklausīti tikai rindas kārtībā, kura nebūt nebūs īsa. Uz to M.Lasmanis atbildēja, mudinot vairāk izmantot e-pakalpojumus, jo praktiski visu var izdarīt neizejot no mājas, pat viedtālrunī var veikt norēķinus, viss tiek digitalizēts.

Nīcas novads ir stabila pašvaldība, kura spēj nodrošināt visas ar likumu noteiktās funkcijas un spēj pastāvēt neatkarīgi. Pēc novada priekšsēdētāja vārdiem, ja tomēr valdība lems par teritoriālo reformu, tad ir jāizvērtē un jāpamato cita iespējamā alternatīva jaunajai pašvaldībai.

Administratīvās teritorijas un apdzīvoto vietu likumprojekta izskatīšana Saeimā plānota no 2019.gada novembra līdz decembrim. 2021.gadā būtu jānotiek pašvaldību vēlēšanām jaunajās teritorijās un darbu uzsāks jaunās pašvaldības domes pēc jaunā pārvaldes modeļa, kas jāizstrādā sadarbojoties līdzšinējām pašvaldībām līdz 2021.gadam.

Lai Nīcas novada domes deputāti pilnvērtīgi varētu pārstāvēt iedzīvotāju intereses diskusijās ar institūcijām, apspriežot tālāko reformas gaitu, no 1. līdz 22.oktobrim tika organizēta Publiskā apspriešana „Par Nīcas novada pašvaldības administratīvās teritorijas saglabāšanu”, noskaidrojot iedzīvotāju viedokli par novada kā administratīvi teritoriālās vienības turpmāko attīstību, prioritātēm un iedzīvotājiem vēlamāko modeli. Publiskās apspriešanas anketas varēja aizpildīt Nīcas bibliotēkā, Otaņķu bibliotēkā; Kalnišķu, Jūrmalciema, Grīnvaltu sabiedriskajos centros; Otaņķu pagasta pārvaldē. Kā arī ar iesniegumu domē vai Otaņķu pagasta pārvaldē un ar elektronisko parakstu portālā latvija.lv.

Savu viedokli kopumā izteicas 158 Nīcas novada iedzīvotāji. Par teritorijas saglabāšanu nobalsoja  148, savukārt, 10 balsis tomēr vēlējas, lai pārmaiņas notiktu.