Datums: 28.01.2020 Eglona Brūna jaunās grāmatas atvēršanas svētki


Bez dārza es jau nebūtu nekas,

Zem ļaužu kājām puteklītis mazs.

Tas rītos modina un augšup ceļ,

To draugi apbrīno un daži peļ.

/E. Brūns/

Piektdien, 23. janvārī Nīcas Kultūras namā notika augļkopja, agronoma un selekcionāra Eglona Brūna trešās grāmatas „Ābeļu selekcijā” prezentēšana. Grāmata ir veltījums E.Brūna skolotājiem un iedvesmotājiem. Kā atzīstas pats autors, viņš nav mēģinājis pārrakstīt gudrāku speciālistu grāmatas, tik mazliet padalījās ar savām atziņām selekcijā un bioloģiskajā augļu dārzā.

Kā stimuls selekcionāra darbos ir kalpojusi atzinība un pateicība.

Grāmatā autors dalās ar savu pieredzi un pastāsta kā aizsākās viņa interese par ābelēm.

Interesanti ir ābeļu nosaukumu rašanās vēsture, kā piemēram, hibrīds „Garda” savu vārdu guvis Rīgas tirgū, kur māmiņa vārdā Ieva lūdza to nosaukt savas meitiņas Gardas vārdā, ticot, ka arī viņai šī šķirne labi garšos. Arī sārtās un svītrainās „Rudes Baiba” un „Anete” raisa interesi ikvienai Baibai un Anetei.

Viesi, kuri ieradās uz grāmatas atvēršanas svētkiem tika cienāti ar dažādu šķirņu āboliem. To vidū lielu atzinību guva ābele ar nosaukumu „Nīceniece” ar saldskābiem un sulīgiem augļiem. Nosaukumu ieguva izstādē, kur skolotāji deva šķirnei vārdu.

Ar ābeļu selekciju E. Brūns nodarbojas jau no 15 gadu vecuma. 13 ha lielais dārzs, kas atrodas Nīcas novada, Otanķu pagasta „Meldros” tiek iekopts bez ķimikāliju pielietošanas. Tajā aug ne vien gardi āboli, bet arī plūškoki, plūmes, bumbieri.

Dēvējot sevi par dullo autoru, E. Brūns aicina ikvienu izlasīt grāmatu un stādīt ābeles, lai Latvija vienmēr zaļo.

 


Eglona Brūna jaunās grāmatas atvēršanas svētki