Toseles sūkņu stacijai šogad aprit 65.gadi kopš nodošanas ekspluatācijā

Datums: 31.03.2021 Toseles sūkņu stacijai šogad aprit 65.gadi kopš nodošanas ekspluatācijā


Vietējie iedzīvotāji no senseniem laikiem ir zinājuši ezera viltīgo dabu - cik rāmi un klusi ir tā ūdeņi saulainās vasaras dienās, bet kā līdz nepazīšanai izmainās rudeņos, īpaši ar rietumu vēju.

Kad pa Liepājas kanālu, kas savieno jūru ar ezeru, ieplūst lielas ūdens masas, ceļas ūdens līmenis un applūst apkārtnes pļavas un lauki, nodarot lielu postu.

Sākotnēji  zemnieki nenoticēja speciālistu piedāvātajām risinājumam – meliorācijai (Meliorācija ir radikāla zemes uzlabošana lauksaimniecības vajadzībām) un polderu sistēmai (polderis-ar dambjiem norobežots un ar sūknēšanu nosusināta platība). Pieredze šādu darbu veikšanai bija aizgūta no Holandes, jo tur šādu sūkņu staciju sistēmu lieto jau sen. “Holandiešu polderi” kļuva par apzīmējumu platībām, ko nosusina ar sūkņu staciju palīdzību, nevis pašteces ceļā. Lauksaimnieku stāvoklis uzlabojās līdz ar meliorācijas  uzsākšanas darbiem.

Aizsākoties vērienīgajiem meliorācijas darbiem Nīcas pagastā, tika nosusinātas seno ezeru purvainās gultnes. Atgūstot ap 6 tūkstošiem hektāru lauksaimniecības zemes.

Tika izveidotas polderu sistēmas ar septiņām sūkņu stacijām.

 Nīcā - 4, Kalnišķos - 1, Otaņķos - 2.

 

  • Nīcas pagastā tika izrakti:

199,4 km novadgrāvji,

22,5 km kontūrgrāvji

173, 4 km susinātājgrāvji

91,2 km novadgrāvji jeb kanāli

  • Izbūvēti:

29 caurtekas- regulatori

340 caurtekas – pārbrauktuves

17 dzelzsbetona tilti

41,1 km dambji

48,8 km ceļi

 

Sūkņu stacijas no 2003. gada līdz 2007. gadam ir renovētas un turpina  darboties.

Nīcas senlietu krātuves vadītāja Gita Vanaga