Datums: 18.03.2020 Izveidots jauns Covid-19 analīžu reģistrācijas tālrunis 8303


Lai pieteiktos valsts apmaksātu koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 analīžu veikšanai, turpmāk pacientiem ar viegliem simptomiem jāzvana uz tālruni 8303, trešdien žurnālistiem paziņoja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Uz šo tālruni jāzvana tiem cilvēkiem, kuri ir atgriezušies no ārzemēm un kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi, tostarp paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums.

Tāpat minētajos gadījumos uz šo tālruni jāzvana Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām, kuras atrodas karantīnā un kurām 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi.

Zvanus par laboratorisko izmeklējumu veikšanu uz jauno tālruņa numuru 8303 pieņems katru dienu no plkst.9 līdz plkst.18.

Savukārt uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana tikai tādos gadījumos, kad slimības simptomi ir smagi, proti, ja ir ļoti augsta temperatūra un elpas trūkums.

Jaunā tālruņa 8303 darbību nodrošinās NMPD, un tas ir ieviests, lai nenoslogotu dienesta ārkārtas tālruni 113, kā arī novērstu risku, ka ārkārtas tālruni nevar sazvanīt cilvēki dzīvībai kritiskās situācijās.

Tiem pacientiem, kas jau iepriekš ir reģistrēti, zvanot uz 113, nav atkārtoti jāzvana uz jauno tālruņa numuru, jo viņiem katram atzvanīs individuāli un informēs par analīžu nodošanas laiku.

Cipule uzsver, ka medicīniskās konsultācijas vai uzziņas par Covid-19 pa jauno tālruni nesniegs - tas tikai reģistrēs pieteikumus uz analīzēm.

 

Analīžu veikšana notiek rindas kārtībā, tāpēc gaidīšanas laiks var būt diennakts vai nedaudz ilgāk. Tomēr zvana brīdī pacientu informēs par analīžu veikšanas vietu un laiku.

Cipule aicināja iedzīvotājus būt atbildīgiem, jo var būt situācijas, kad liela zvanu skaita dēļ savienojums ar 8303 nenotiek uzreiz, un ir jāuzgaida.

Apmaksātas analīzes veic arī E. Gulbja laboratorijā, iepriekš piesakoties pa tālruņa numuru 67801112.

Plašāka informācija par Covid-19, tostarp arī padomi par karantīnu, pašizolēšanos un rīcību, kas pasargā no saslimšanas, pieejama SPKC mājaslapā www.spkc.gov.lv.

Tāpat jautājumu gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uz SPKC informatīvo tālruni 67387661. Uzziņas un individuālas konsultācijas SPKC informatīvā tālruņa darbinieki sniedz darbadienās no plkst.8.30 līdz plkst.21, bet brīvdienās no plkst.8.30 līdz plkst.17.

Tāpat no rītdienas, 19.marta, Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 strādās visu diennakti. Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa mediķi iedzīvotājus telefoniski konsultē akūtu saslimšanu un traumu gadījumos, kā arī hronisku slimību saasinājuma brīžos. Tomēr šis ir medicīnisko konsultāciju tālrunis - informāciju par Covid-19 analīzēm vai citām uzziņām par Covid-19 ģimenes ārstu tālruņa mediķi nesniegs.

NMPD uzver, ka dienesta uzdevums ir sniegt palīdzību situācijās, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta un izšķirošas ir minūtes. Tāpēc uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja ir dzīvībai bīstama asiņošana, gūta smaga trauma, ir noticis ceļu satiksmes negadījums vai ugunsgrēks, ir pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, ir vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu, vai jebkurā citā situācijā, kad ir apdraudēta dzīvība un palīdzību nepieciešams sniegt nekavējoties un neatliekami.

Dienests mudina neizmantot ārkārtas NMPD ārkārtas tālruni 113, lai saņemtu uzziņas vai ieteikumus par Covid-19.

covid