Datums: 26.03.2020 Skats no gaišās puses


Krīzes laikā, kad cilvēki satraucās un sabiedrībā dominē vairāki domāšanas veidi – panika, bailes, vienaldzība un kritika.  Radās liela vēlme tajā visā saskatīt pozitīvās iezīmes, uzmundrināt iedzīvotājus un paraudzīties uz to no gaišās puses, lai kaut mazliet kliedētu šo sasprindzinājumu un drūmo gaisotni, kas valda ik uz soļa.

Šī nav pirmā krīze, ko sabiedrība ir piedzīvojusi un tomēr katrai krīzei ir arī pozitīvā puse. Dažas lietas sabruks, bet citas pieaugs. Koronas vīrusa izraisītā krīze mainīs dažus no domāšanas veidiem gan kā indivīdam, gan kā sabiedrībai kopumā.

Šobrīd cilvēki visā pasaulē apvienojas, lai cīnītos ar „kopējo ienaidnieku”. Zinātnieki rada vakcīnas, kuras jau tiek izmēģinātas. Politiskās varas priekšplānā izvirza cilvēku vajadzības.

Arvien vairāk tiek novērtēts policistu, medicīnas darbinieku un pārdevēju darbs. Neskatoties uz to, ka arī viņiem ir ģimenes, kuras viņi vēlas pasargāt, viņi turpina darīt savu darbu. Sociālie mediji aicina ikvienu izteikt ovācijas un pateikties strādājošajiem krīzes laikā.

Sabiedrība vairāk sāk rūpēties par vecāka gada gājuma cilvēkiem, veikalos ieviešot darba stundas, kad iepirkties ir atļauts tieši pensionāriem.

Itālijā, kas šobrīd atgādina kara laika ainu, iedzīvotāji viens otru iedvesmo un atbalsta, dziedot un spēlējot mūzikas instrumentus.

Sabiedrībā populāri cilvēki tiešsaistē bez maksas straumē koncertus. Muzeji piedāvā virtuāli apskatīt ekspozīcijas.

Tikai viena mēneša laikā ir gandrīz izkliedējies toksiskais mākonis, kas karājās virs lielākajām Ķīnas pilsētām un CO2 izmešu daudzums samazinājās vismaz par 25%. Varbūt tā ir zelta odere šai krīzei, ka cilvēki redz, ka ir iespēja mazināt klimata pārmaiņas, ja ir vēlme.

Uzņēmēji, izgudrotāji un sabiedrība kopumā ir spiesta domāt plašāk, pielāgoties esošajai situācijai un rast radošu pieeju. 

Cilvēkiem ir iespēja ietaupīt savus līdzekļus. Tam, protams, ir postoša ietekme uz daudziem uzņēmumiem. Bet sabiedrība varētu saprast, ka ir iespējams dzīvot labi ar daudz mazāk. 

Tagad ir radusies iespēja izbaudīt laiku kopā ar bērniem. Bērniem patīk būt kopā vecākiem visu diennakti, kaut arī tas var būt nogurdinoši, viņi, iespējams, atcerēsies to kā brīnišķīgu laiku kopā ar vecākiem.

Varbūt šis ir tas laiks, kad ir iespēja saprast, ka nākotnē ir vēlme strādāt mazāk un vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni. Vairāk koncentrēties uz sevi, savām vajadzībām un vēlmēm. Iespēja no jauna būt radošam: sākt rakstīt grāmatu, pagatavot interesantus ēdienus no tiem krājumiem, kas atrodas mājās, vai arī no jauna sākt gleznot. Katru rītu sākt ar jogu un uzsākt meditēšanu. Apmeklēt tiešsaistes kursus. Darīt tās lietas, kurām nekad nav atlicis laika.

Laiks pārdomāt vērtības. Ir ticība, ka šī krīze atstās lielu ietekmi uz mūsu domāšanas veidu un notiks atgriešanās pie pamatvērtībām.

Aicinājums iedzīvotājiem koncentrēties uz šīs krīzes pozitīvo ietekmi.